قلک چیست؟

قلک راهکاری هوشمند است که به شما این امکان را می‌دهد تا بدون دغدغه، بخشی از درآمد خود را پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید. شما با استفاده از قلک می‌توانید دارایی خود را به صورت آنی یا دوره‌ای در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری کنید و از سود روزشمار بهره‌مند شوید.

چگونه می‌توانم برای سرمایه‌گذاری به قلک اعتماد کنم؟

سامانه قلک تمامی مجوزهای لازم را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کرده است و برنامه‌های قلک برای جذب سرمایه‌گذاران و شیوه اجرای فعالیت‌ها به دقت بررسی و تایید شده‌اند. همچنین سامانه ارائه‌شده توسط قلک از جهت تطابق با استانداردهای امنیت اطلاعات مورد تایید قرار گرفته است.

هزینه‌ استفاده از خدمات قلک چقدر است؟

در حال حاضر استفاده از قلک و سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از طریق قلک کاملا رایگان است.

برای ثبت‌نام در قلک چه شرایط و مدارکی مورد نیاز است؟

برای ثبت‌نام در قلک کافی است خط موبایل شما به نام خودتان باشد و در سامانه سجام ثبت‌نام کرده باشید. در صورت دارا بودن این دو شرط می‌توانید بدون دردسر و تنها با چند کلیک، بدون نیاز به ارائه مستندات و مدارک هویتی، در سامانه قلک ثبت‌نام کنید.

چرا برای استفاده از قلک باید سجام داشته باشم؟

با توجه به قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار، داشتن سجام از الزامات سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بورسی است. قلک نیز ملزم است تا از تمامی قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار پیروی کند.

چگونه می‌توانم در سامانه سجام ثبت‌نام کنم؟

فرآیند سجامی شدن شامل دو مرحله است؛ مرحله اول ورود به سایت سجام و ثبت‌نام بر روی سایت است. در مرحله دوم، بعد از دریافت کد پیگیری ده رقمی سجام که برای شما پیامک می‌شود، می‌توانید به صورت غیرحضوری از طریق سایت‌هایی که در این لینک معرفی شده‌اند، احراز هویت را انجام دهید.

چگونه می‌توانم وضعیت سجامی بودن خود را بررسی کنم؟

شما می‌توانید با ورود به سایت سجام از طریق این لینک، وضعیت سجامی بودن خود را بررسی کنید.

تایید شدن حساب کاربری من در قلک چقدر طول می‌کشد؟

تایید حساب کاربری شما در قلک زمان نمی‌برد و بلافاصله بعد از ثبت‌نام می‌توانید سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

آیا افراد زیر ۱۸ سال هم می‌توانند در قلک ثبت‌نام کنند؟

افراد زیر ۱۸ سال در صورتی که سجام داشته باشند و شماره موبایل آن‌ها به نام خودشان باشد، می‌توانند مانند بقیه افراد مراحل ثبت‌نام قلک را طی کنند.

قلک چگونه سود تعلق‌گرفته به سرمایه‌ام را به من پرداخت می‌کند؟

قلک این امکان را دارد تا در صورتی که شما تمایل داشته باشید، از محل سود شما مجددا برایتان سرمایه‌گذاری انجام دهد. در این صورت به سرمایه اولیه شما سود مرکب تعلق می‌‏گیرد. شما می‌توانید از طریق بخش حساب کاربری > تنظیمات سود در اپلیکیشن قلک تنظیم کنید که چند درصد از سود شما به حساب سجامی شما واریز شود و با چند درصد از سود شما سرمایه‌گذاری مجدد انجام شود. البته امکان تنظیم این درصد در زمان تقسیم سود وجود ندارد.

من به چه روش‌هایی می‌توانم در قلک سرمایه‌گذاری کنم؟

شما می‌توانید به دو صورت آنی و خودکار در قلک سرمایه‌گذاری کنید. در سرمایه‌گذاری آنی می‌توانید مبلغ دلخواه خود را به صورت آنی و از طریق درگاه پرداخت الکترونیک در قلک سرمایه‌گذاری کنید. در سرمایه‌گذاری خودکار شما می‌توانید به قلک این اجازه را بدهید که به صورت دوره‌ای (روزانه، هفتگی یا ماهانه) مبلغ دلخواه شما را از حساب بانکیتان برداشت و سرمایه‌گذاری کند.

قلک پول من را کجا سرمایه‌گذاری می‌کند؟

سرمایه شما در حال حاضر توسط قلک در صندوق درآمد ثابت اعتماد بانک ملی ایران سرمایه‌گذاری می‌شود.

حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در قلک چقدر است؟

شما می‌توانید تنها با ۱۵۰۰ تومان سرمایه‌گذاری خود را در قلک شروع کنید.

حداکثر مبلغ سرمایه‌گذاری در قلک چقدر است؟

سقف مبلغ قابل پرداخت از هر کارت بانکی روزانه ۵۰ میلیون تومان و مجموعا ۱۰۰ میلیون تومان از چندین کارت متعلق به یک کد ملی است.

چگونه می‌توانم اطلاعات حساب کاربری‌ام را اصلاح کنم؟

قلک اطلاعات شما را از سامانه سجام دریافت می‌کند. برای به‌روزرسانی اطلاعات خود، ابتدا وارد سامانه سجام شوید و اطلاعات خود را اصلاح کنید. سپس وارد بخش سایر اپلیکیشن قلک شوید و در منوی حساب کاربری، دکمه به‌روزرسانی اطلاعات سجام را بزنید.

چگونه می‌توانم اصل سرمایه‌ام را از قلک خارج کنم؟

بعد از ورود به اپلیکیشن یا سایت در قسمت سرمایه‌گذاری بخش درخواست برداشت، مبلغ درخواستی خود را ثبت کنید. مبلغ درخواستی شما تا حداکثر ۲ روز کاری به حساب سجامی شما واریز خواهد شد.

سود صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد بانک ملی ایران چقدر است؟

صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد بانک ملی ایران دارای پیش‌بینی سود ۲۳٪ سود سالیانه روزشمار است.

آیا سود صندوق تضمین‌شده است؟

در حال حاضر هیچ صندوق سرمایه‌گذاری با ضامن سودآوری در حال فعالیت در بازار سرمایه نیست. صندوق‏‌ها دارای پیش‏‌بینی سود هستند بدین معنی که پیش‌بینی تعلق به عنوان مثال حداقل ۲۰٪ سود سالیانه به سرمایه‌‌گذار می‌شود.

در صورتی که سود صندوق از میزان پیش‌بینی‌شده کمتر شود چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی‏‌که سود تحقق یافته صندوق از میزان سود پیش‌بینی شده کمتر باشد، میزان کسری سود از محل کارمزد مدیر صندوق جبران می‌‏شود تا جایی‏ که کارمزد مدیر به صفر برسد.

در صورتی که سود صندوق بالاتر از مقدار پیش‌بینی‌شده شود چه اتفاقی می‌افتد؟

هر میزانی که در صندوق سود محقق شود باید در زمان تقسیم سود به حساب سرمایه‌‏گذاران واریز شود. در واقع سقفی برای میزان سود پرداختی به سرمایه‌‌گذاران تعریف نشده است.

با توجه به افزایش روزانه قیمت هر واحد صندوق، بهترین زمان برای خرید واحدهای صندوق چه زمانی است؟

از لحاظ سرمایه‌گذاری منطقی‌ترین حالت آن است که در هر زمانی که سرمایه گذار وجه کافی برای خریداری واحد داشته باشد در همان زمان سرمایه‌گذاری نماید تا از سود روزشمار سرمایه خود بهره‌مند شود.

چطور با کاهش نرخ سود بانکی، صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد بانک ملی ایران سود بالایی می‌سازد؟

بالا بودن سود صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد بانک ملی ایران دلایل مختلفی دارد: مدیریت حرفه‌ای صندوق و شناخت کامل ابزارهای مالی موجود در نظام بانکی و بازار سرمایه، بالا بودن قدرت چانه‌زنی صندوق به علت بالا بودن حجم سرمایه، قدرت خرید اوراق درآمد ثابت به کسر از بازار به علت استقلال کامل مدیر صندوق. صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد بانک ملی ایران الزامی به سرمایه‌گذاری مبلغ بالایی از سبد سرمایه‌گذاری خود در بانک مشخصی ندارد و در صورت کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند در سایر ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری نماید.

سودی که قلک ایجاد می‌کند مشکل شرعی ندارد؟

با توجه به این که بخش بزرگی از وجوه صندوق در اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود لذا سود این صندوق‌ها هیچ‌گونه مغایرتی با اصول شرع ندارد، چرا که در طرح‌های عمرانی و تولیدی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازه‌های پرداخت سود چگونه است؟

سود دوره‌ای در تاریخ ۱۵-ام هر ماه محاسبه و در اولین روز کاری بعد از ۱۵-ام پرداخت می‌شود.

آیا سرمایه‌گذاری در صندوق مشمول مالیات می‌شود؟

طبق تبصره ۱ ماده ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، درآمدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری معاف از مالیات است.